Tulevat tapahtumat

to 28. lokakuuta 2021
ATS YT 3/2021
4 päivää jäljellä
ke 22. joulukuuta 2021
ATS YT 4/2021
59 päivää jäljellä

Tšernobylin onnettomuudesta tuli 26.4. kuluneeksi 30 vuotta, ja vuosipäivänä järjestettiiin seuran jäsentilaisuus Tieteiden talolla. Kaikkiaan 77 henkilöä saapui kuuntelemaan Jukka Laaksosen esitystä Tšernobylin onnettomuuden syistä ja onnettomuuden jälkeisestä kehityksestä ydinturvallisuudessa.

Laaksonen alusti lyhyesti ydinvoimalaitosten vakavista onnettomuuksista yleisesti ja kertasi Tšernobylin onnettomuuden lisäksi Three Mile Islandin ja Fukushiman onnettomuuksien syitä. Tšernobylin jälkeisessä kehityksessä Laaksosen esitys keskittyi Defence-in-depth –metodiikan kehitykseen, josta esimerkkinä International Safety Groupin vuoden 1996 raportti. Laaksonen päätti esityksensä VVER-laitosten turvallisuusominaisuuksien esittelyllä.

Luennon jälkeen pidettiin yhdistyksen ylimääräinen kokous, jossa johtokunnan sääntömuutosehdotus käsiteltiin virallisesti toisen kerran. Yhdistyksen sääntöjen mukaisesti sääntömuutos on käsiteltävä kahdessa yhdistyksen kokouksessa, joista toisen on oltava vuosikokous. Sääntömuutosehdotus hyväksyttiin kokouksessa yksimielisesti.